31 Mayıs 2013 Cuma

2013 Pybs Sbs Sınav Anında Nelere Dikkat Edilmeli

Sınava girmeden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayınız. Size verilecek optik formun adınıza düzenlenip düzenlenmediğine dikkat ediniz. Soru kitapçığını elinize aldığınız zaman yapacağınız ilk şeyin optik forma kitapçık türünü işaretlemek olduğunu unutmayınız. Motivasyonunuz için sınava en iyi bildiğiniz sorulardan başlayınız. Sınava başladığınızda kısa süreli de olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz.  Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini unutmayınız. Devam ettiği takdirde panik yapma yerine nefes alma egzersizi yapınız. Testlerdeki soruları sırayla çözünüz. Önce en iyi bildiğiniz soruları, sonra doğruluğundan emin olmadığınız soruları çözünüz. Soru köklerindeki “olamaz, değildir...” gibi ifadelere dikkat ediniz.

Bilmediğiniz konulardan da sorular çıkabileceğini unutmayınız. Bunun için kaygılanmayınız. Yapamadığınız soruları başına bir işaret koyarak geçiniz, zamanınız kalırsa tekrar yapmaya çalışınız. Üniversite sınavlarında dört yanlış bir doğruyu, ortaöğretim sınavlarında da üç yanlış bir doğruyu götüreceği için kesinlikle bilmediğiniz soruları cevaplamaya çalışmayınız ve atmayınız. Sınavlarda soruların cevaplarını kafadan atacaksanız soru seçeneklerini iki şıkka indirmeden bunu yapmayınız. Optik forma kodlamaları soru başına değil de belirli aralıklarla ya da bölüm sonlarında yapmaya çalışınız. Her soruya bir dakika verildiği için çözemediğiniz sorularla inatlaşarak zaman kaybetmeyiniz.

Her bölümdeki zor sorularla kolay sorular arasında puan farkı olmadığını bilerek zor soruya harcayacağınız zamanı, kolay sorulardan daha fazla çözerek değerlendiriniz. Her bölümün kendi içindeki sorusuna eşit puan verileceği için zamanınızı çalacak sorularla uğraşmaktan kaçınınız. Doğru seçeneği bulduğunuzu zannettiğiniz soruların diğer seçeneklerini okumayı ihmal etmeyiniz. Sorulara odaklanmaya bağlı olarak başınız ağrırsa şakaklarınıza küçük masajlar yapınız. Bölün sonlarında kendinize bir iki dakika dinlenme araları veriniz. Bunu zaman kaybı olarak algılamayınız. Cevap kâğıdı optik okuyucu tarafından okunacağı için gereksiz işaretlerden kaçınınız.

Sınav süresini sonuna kadar kullanmaya çalışınız. Sınavda cevap anahtarınızı başkaları tarafından görülmeyecek şekilde saklayınız.  İkili ya da toplu kopya yapılıp yapılmadığını anlamak için yanlış cevap taraması yapılacağını unutmayınız. Kaydırmanın olup olmadığına dikkat ediniz. Bunun için ya hepsini birden ya da belirli aralıklarla kontrol ederek yapınız. Cevaplamalarınız bittikten sonra cevap anahtarınızı kontrol etmeden teslim etmeyiniz. Evraklarınızı salon görevlisine teslim ederken eksiğinizin olup olmadığına ve kitapçık türünün doğru işaretlenip işaretlenmediğine tekrar bakınız.

30 Mayıs 2013 Perşembe

2013 Pybs Sınavdan Önce Yapılması Gerekenler

İnsanlar nerde, neyi, ne şekilde, nasıl yapacaklarını bilmedikleri zaman sıkıntıya girmektedirler. Bunu, yeni bir ortama giren insanlarda daha iyi gözlemleyebiliriz.

Çocukların sınavdan önce yapması gerekenleri, sınavlara giderken götürmesi gerekenleri ve sınav anında yapması gerekenleri önceden bilmeleri onların sınava daha rahat girmelerini sağlayacaktır.

Sınavlardan Önce Yapılması Gerekenler

Sınavlardan bir gün önce ders çalışmayı tamamen bırakınız. Sınava gireceğiniz okulu en geç sınavdan bir gün önce görmeye çalışınız. Çünkü bu sizin okulla ilgili kaygınızı giderecektir. Sınavlara kadar olduğu gibi sınav arifesinde de sağlığı bozacak yağlı yiyeceklerden ve soğuk içeceklerden uzak durunuz. Sınav arifesinde deşarj olma ve gezme adında sınavı olumsuz etkileyecek gezintilerden kaçınınız. Sınavı olumsuz etkileyecek gezme, yeme ve içmeleri sınavdan sonraya bırakınız. Sınav arifesinde günü dinlenerek ve rahat bir ortamda sevdiğiniz şeyler yaparak geçirmeye çalışınız. Sınavdan önceki gün sınav motivasyonunuzu bozacak faaliyet ve ortamlardan uzak durunuz.

Sınav motivasyonunuzu bozacak televizyon programlarından, aile ve arkadaş konuşmalarından uzak durmaya çalışınız. Sınav sabahı, uykunuzu alacak şekilde kalkmak için erken yatınız. Akşam yatağa girdiğinizde uykunuz yoksa uyku egzersizi yapınız.

Sınav Sabahı için…

Sınav sabahı hazırlıkları tamamlamak ve sınava yetişebilmek için erken kalkınız. Sınava iyi bir kahvaltı yaparak giriniz. Sınav sabahı, zihni açar diye midenizi bozacak yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz. Sınav sabahı, sınavda sizi tuvalete çıkma ihtiyacı hissettirecek kadar aşırı sıvı tüketmekten kaçınınız. Sınava kendinizi rahat hissedebileceğiniz elbiselerinizi giyerek giriniz. Sınava giderken sınav stresine ve hava şartlarına bağlı olarak üşüme ya da terlemelere karşı rahatlıkla giyip çıkarabileceğiniz bir üst bulundurunuz.

Mevsimin yaz olmasına ve heyecana bağlı olarak boğazların kurumaması için su,  strese bağlı olarak düşebilecek kan şekeri için de şeker almayı unutmayınız. Sınava gireceğiniz okulun bahçesinde yarım saat önce hazır bulunmaya çalışınız. Okul bahçesine çok erken gelmenizin kaygıya, geç kalmanızın da sizde paniğe yol açabileceğini unutmayınız. Sınav için sınıfınıza girerken rahat ve sakin olmaya, sınav için olumlu şeyler düşünmeye çalışınız.

29 Mayıs 2013 Çarşamba

2013 PYBS VE SBS Sınav Günü

*5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıfların sınavı 09 Haziran 2013 Pazar,
*8. sınıfların sınavı 08 Haziran 2013 Cumartesi günü tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezi sistem olarak aynı anda başlayıp, tek oturum olarak yapılacaktır. 

*5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıfların sınavı 100 soru 120 dakika olarak uygulanacaktır. 

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.30’da fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen salonda hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı “Sınav Giriş Belgesi”, “Nüfus Cüzdanı” veya “Pasaport” en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır. Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanında olmayan öğrenciler kesinlikle sınava alınmayacaktır. 

Öğrenciler sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği taşıyan cihazları yanlarında bulundurdukları takdirde sınava alınmayacaktır. 

Öğrenciler; sınava fotoğraflı “Sınav Giriş Belgesi”ndeki fotoğrafıyla karşılaştırıldığında tanınmasını sağlayacak bir kıyafetle sınava gireceklerdir.

Sınav başladıktan sonra ilk 20 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak, bu öğrencilere ek süre verilmeyecektir. Sınav güvenliğinin sağlanması için ilk 30 dakika içinde sınav salonu terk edilmeyecektir. Sınav bitimine 15 dakika kala, (özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler hariç) sınavın güvenliği açısından sınav salonunda en az 2 (iki) adayın kalması sağlanacaktır.

Sbs Sistemindeki Önemli Değişiklik

Seviye Belirleme Sınavı (SBS), 8 Haziran Cumartesi günü yapılıyor. Ortaokuldan mezun olacak 1 milyonu aşkın öğrenci, daha iyi bir liseye gidebilmek için sınavda ter dökecek.

Öğrencinin bireysel başarı puanının yeri büyük

Eğitim-öğretim yılı başında yürürlüğe giren sistem değişikliği ile artık okulun değil, öğrencinin bireysel başarı puanı esas alınacak. Ancak ders başarısının öne çıktığı bu sistemden çoğu veli ve öğrencinin haberi yok. 6 ve 7. sınıflarda sistemden haberi olmadığı için derslerine yeterince ilgi göstermeyen birçok öğrenci bulunduğunu ifade eden uzmanlar, bu öğrencilerin puanının diğerlerine göre daha düşük geleceğini vurguluyor. Uzmanlar,"Öğrenci bütün soruları doğru cevaplasa bile, düşük ders notları sebebiyle 700 tam puan alamayabilir." uyarısı yapıyor. Elbette ki bu sınavda ciddi bir getiridir ancak bu olmadan olmaz diyede bir şey yok. Yani panik yapmayın ama derslerinize de biraz önem verin.

Zaman'ın haberine göre, yeni SBS sistemi ilk kez bu yıl sınava girecek 8. sınıf öğrencilerini etkileyecek. Buna göre, öğrencinin SBS'den tam puan alabilmesi için bireysel başarı puanının da iyi olması gerekiyor. Birçok öğrenci böyle bir uygulamadan haberdar olmadan birinci dönem notlarını aldı. Bazı öğrenciler ise uygulamayı bu yıl öğrendi. Anafen Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Recep Uysal, "Öğrenci SBS'de tüm soruları doğru cevaplayarak 700 tam puan alsa bile uygulama yüzünden sıralamada yer alması gereken yerde olamama tehlikesiyle karşı karşıya." diyor. Şu an var olan puanlama sisteminde öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf notları toplanacak ve sınavdan alacağı puana eklenecek. Uysal'a göre bu durum, okul birincileri ve adil not veren okulların öğrencilerini mağdur edecek. Çünkü notların biraz daha zor verildiği okulların öğrencileri, birinci bile olsa üst sıralara çıkma şansını yitirecek.

28 Mayıs 2013 Salı

2013 PYBS SBS Giriş Belgesi Alma


Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 2013 Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı (PYBS) Başvuru Kılavuzu'na göre, 5, 6, 7, 8, 9,  10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin gireceği sınav giriş belgeleri hazır ve kısa bir zamanda, MEB'in internet sitesinden ve aynı zamanda sitemiz üzerinden yayımlanacak. Sınav 8 ve 9 Haziran'da düzenlenecek, sonuçları ise 16 Temmuz'da duyurulacak.

Sınav giriş belgesine ulaşmak için sitemizde bulunan sayfadaki e-okul bağlantısıyla yada direkt e-okulun web sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz.Sınava giriş belgesine ulaşmak için Tıklayın...

2013 Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı (PYBS) giriş yerleri MEB'in internet sitesinden yayınlanacak..

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınmadığı 2013-PYBS Başvuru Kılavuzu'na göre, 5, 6, 7, 8, 9,  10, 11 ve 12. sınıf 11-22 Mart tarihleri arasında yapılmıştı.

Sınav ise 8. sınıflar için 8 Haziran'da 5, 6, 7, 9, 10, 11, ve 12. sınıflar için ise 9 Haziran'da düzenlenecek, sonuçları ise 1 Temmuz'da duyurulacak.

Sınav giriş belgesine ulaşmak için sitemizde bulunan sayfadaki e-okul bağlantısıyla yada direkt e-okulun web sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. Sınava giriş belgesine ulaşmak için Tıklayın...


Başvuru yapacak öğrencilerin e-Okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekiyor. Açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi, açık öğretim ortaokulu ve özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler, parasız yatılılık ve bursluluktan yararlanamayacak. Tutuklu ve hükümlü öğrenciler ise sınava başvuramayacak.

Parasız yatılılığı tercih edecek öğrencilerin, ortaokulların 8. sınıfında, ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç 9, 10 ve 11. sınıflarında öğrenim görmeleri gerekiyor. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrenciler için tercih edeceği pansiyonlu okullarda aynı sınıf seviyesinde öğrenim gördüğü meslek dalının bulunması şartı aranıyor.

Bursluluğu tercih edecek öğrencilerin ise ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında, ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç olmak üzere 9, 10 ve 11. sınıflarında öğrenim görmeleri ve maddi imkanlardan yoksun bulunması gerekiyor.

PYBS sonuçları 16 Temmuz'da, www. meb.gov.tr ve oges.meb.gov.tr adreslerinden açıklanacak. 8, 9, 10 ve 11. sınıfların parasız yatılılık için pansiyonlu okul tercihleri 22 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde alınacak. Yerleştirme sonuçları ise 22 Ağustos'tan itibaren internetten ilan edilecek.

Sınav giriş belgesine ulaşmak için sitemizde bulunan sayfadaki e-okul bağlantısıyla yada direkt e-okulun web sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. Sınava giriş belgesine ulaşmak için Tıklayın...

25 Mayıs 2013 Cumartesi

PYBS Kazanmak için kaç puan gerekli

Pybs sınavında kazanmak temel olarak kontenjanlara bağlıdır. Diyelim ki kontenjan 5000 kişi ve o senede herkes çok iyi yaptı o zaman ilk 5000 kişiye bakılır ve burs onlara verilir böyle bir durumda 5000. kişinin puanının bir önemi yok aslında. Ama şunu söylemek gerekir ki son senelerde 450 puan genel başvuru yapanlar için yeterli olmakta, meb personel çocukları içinse durum daha iyi çünkü son yılların ortalamalarına bakıldığında onlar 400 puan la kazanabilmektedirler...

Bize burada düşen görev işi şansa bırakmayıp çalışmak olacaktır...

23 Mayıs 2013 Perşembe

2013 PYBS-SBS Adım Adım Sınava Giriş Belgesi

2013 SBS sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2013 tarihinden itibaren yayınlanmaya başlanacaktır. Muhtemelen bir gecikme olmaz ve bu tarihte yayınlanır.

2013 sınav giriş belgesi http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

Fotoğraflı sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav bölgesi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

Doğal afet, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu’nun teklifi üzerine Başkanlığın uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir.

Fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini başvuru yaptığı okul müdürlüklerinden alabilecektir.

Yurtdışından sınav başvurusu yapan öğrencilerin sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2013 tarihinde, Ek-1 “2013-SBS-Yurt Dışı başvuru Talep Formu”nda belirtilen  e-posta adresine gönderilecektir. Öğrenciler elektronik ortamdan aldıkları sınav giriş belgesini bulundukları ülkedeki eğitim ataşeliklerine onaylatacaklardır.

Sınav giriş  belgesini  alamayan  öğrenciler sbs8@meb.gov.tr  elektronik  posta adresinden Bakanlığıa ulaşabileceklerdir.

Engelli öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı özel hizmet durumu yer alacaktır.

2013 PYBS Okul Müdürlüklerinde Yapılacak İşlemler

a. Okulunda kayıtlı öğrencilerin e-Okul sisteminden bilgilerinin doğruluğunu ve güncelliğini kontrol ve takip etmek,

b. PYBS'ye başvurmak isteyen öğrenciler ile YBO kontenjanından sınavsız parasız yatılılığa başvuruda bulunacak öğrencilere/velilere başvuru ve tercih işlemleriyle ilgili rehberlik etmek, başvuru şartlarını taşıdığı halde başvuru yapmayanları uyarmak, başvuruda istenen belgeleri ve başvuru takvimini okul panosunda duyurmak,

c. "PYBS Kılavuzu"na, öğrencilerin http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşmalarını sağlamak,

d. Okulunda sınav hizmeti alması gereken özel eğitime ihtiyacı olan öğrenci varsa, bu öğrencinin velisini okulun bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne (RAM) yönlendirerek bu bilgilerinin MEBBİS- RAM Modülüne işlenip işlenmediğini e-Okul sisteminden takip etmek,

e. Görme, İşitme, Zihinsel ve Ortopedik Engelliler Ortaokulları, Özel Eğitim Meslek Liseleri (Ortopedik ve İşitme Engelliler) ile YBO' larda öğrenim gören engelli öğrenciye ait "Özürlü Sağlık Kurulu Raporu", "Özürlü Kimlik Kartı" veya "özürlü bilgisinin işlendiği nüfus cüzdanı" nı başvuru tarihleri arasında sınav tedbir hizmetinin yapılabilmesi için Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne topluca göndermek ve bu konuda öğrenci velilerinin bilgilendirilmesini yapmak,

f. PYBS' ye başvuracak öğrencilerin, başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarını, özellikle de kontenjan türüyle ilgili belgeye sahip olup olmadıklarını okulda kurulan komisyon tarafından kontrol edilmesini sağlamak,

g. Öğrencinin sınav/tercih başvurusunu elektronik ortamda onaylamak ve başvurunun 2 (iki) adet çıktısını alarak veliye inceletip imzalatmak ve mühürleyerek 1 (bir) tanesini teslim etmek, diğerini okul müdürlüğünde muhafaza etmek,

h. Onay bekleyen başvuruları incelemek ve onay/ret işlemlerini yapmak,

i. Okulun internet bağlantısının olmaması veya herhangi bir aksaklık nedeniyle başvuru onayının yapılamaması durumunda gerekli tedbirleri alarak başka bir okul veya il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün internet erişim imkânlarını kullanarak öğrenci başvurularını onaylamak,

j. "Sınav Giriş Belgesi"ni internet üzerinden alarak onaylayıp öğrenciye/öğrenci velisine teslim etmek. "Sınav Giriş Belgesi"ni kaybeden öğrencilere belgenin yenisini çıkarıp onaylayarak vermek,

k. PYBS başvuru veya kayıt ve kabul süresinde ihtiyaç duyulduğunda "(EK-1) Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösteren Beyanname" ve eklerindeki bilgilerin doğruluğunu ilgili yerlerden araştırmak. Bu araştırma sonucunda velinin yanlış beyanda bulunduğunun tespiti halinde öğrenci velisi hakkında yasal işlem yapılmak üzere durumu ilgili makamlara bildirmek ve öğrencinin başvurusunu veya parasız yatılılık ve bursluluk hakkını iptal etmek,

l. Bursluluk sınavını kazanan öğrencilerin sınav sonuç belgelerini çıkarmak ve kayıt süreci içinde kayıt yaptırmaları gerektiği konusunda bilgilendirmek,

m. Öğrencileri ve velileri bilgilendirerek bursluluk sınavını kazanan ve kabul edilen öğrencilerin bursluluğa kayıt işlemlerini "e-Burs Modülü" üzerinden yapmak.

2013 PYBS Haziran Bursları Ne Zaman Yatacak?


Haziran Burs Döneminin Bitmesiyle Konu Kapanmıştır. Yeni dönemle İlgili Haberleri "2014 1.Dönem (Mart) PYBS Bursları Ne Zaman Yatacak Konusu" İsimli Yayınımızda Bulabilirsiniz... Yorumlarınızı o sayfaya yapabilirsiniz...

Konuya ulaşmak için tıklayın.
2014 1.Dönem (Mart) PYBS Bursları Ne Zaman Yatacak Konusu

2013 PYBS Başarılı Olmak İçin...

Her öğrenci sınavlara hazırlanma yollarını bilmelidir. Sınav hazırlığı uzun bir zamana dağılmalı, sınavdan hemen önce birkaç saatlik çalışmayla yetinilmemelidir. Nitekim sınav hazırlığını son ana bırakmak ve bu biçimde bir sıkışık çalışma yöntemi yoktur.
Böyle çalışma sonucunda :
1- Öğrenilenler arasında bağlantı kurulamaz.
2- Öğrenilenlerin kalıcılığı en alt düzeyde kalır.
3- Dikkatin yerini tez canlılık alır.
4- Köklü öğrenme yerine yüzeysel öğrenme gerçekleşir.
Sınava hazırlanmak için en iyi yol, günü gününe derslere çalışmaktır.
Bunun için :
A- Sınava kadar işlenecek konular gözden geçirilmelidir.
B- Öğretmenin ders içinde, üzerinde çok durduğu yerlere ağırlık verilmelidir.
C- Geçmiş sınav soruları yeniden gözden geçirilmelidir.
D- Sınav denemeleri yapılmalıdır.
Sınav ortamı önceden tanınmalıdır. Sınav süreci ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Bunun için
sınavda gerekli araçlar önceden sağlanmalı, sınav kağıdına öncelikle kimlik bilgileri yazılmalı, yazmaya başlamadan önce sorular baştan sona okunmalı ve sınavda amacın, öğrenilenleri sergilemenin yanında aynı zamanda yine öğrenmek olduğu unutulmamalıdır.

22 Mayıs 2013 Çarşamba

2013 Pybs Parasız yatılılıktan bursluluğa, bursluluktan parasız yatılılığa geçişler


(1) Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir. Parasız yatılılıktan bursluluğa, bursluluktan parasız yatılılığa geçişler için başvurular, velisi tarafından öğrencinin parasız yatılı veya burslu olarak öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne, ders yılının bitiminden Temmuz ayının sonuna kadar yapılır.

(2) Bursluluktan parasız yatılılığa geçiş isteği, okul müdürlüğünce başvuru süresi sonundan itibaren üç gün içerisinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna gönderilir. Komisyonca; öğrencinin durumu beş gün içerisinde incelenerek uygun bulunanların parasız yatılılık kaydı yapılmak üzere pansiyonlu okul müdürlüğüne ve bursluluğu sona erdirilmek üzere de burslu öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne bildirilir. Ancak, öğrencinin başka bir ilde parasız yatılı olarak öğrenim görmek istemesi hâlinde, tüm belgeler en geç üç gün içerisinde ilgili valiliğe gönderilir. İlgili valilik, parasız yatılılık kaydı yapılan öğrenciyi bursluluğu sona erdirilmek üzere Ağustos ayı sonuna kadar burslu olduğu okulun valiliğine bildirir. Valilikler, parasız yatılılığa geçirilen öğrencilerin listesini, Eylül ayının ilk haftası içerisinde Bakanlığın ilgili birimlerine gönderir.

(3) Parasız yatılılıktan bursluluğa geçişler için elektronik ortamda alınacak başvurular, okul müdürlüklerince Ağustos ayının ilk haftası içerisinde değerlendirilir ve onay veya ret işleminden sonra Bakanlığın ilgili birimince açıklanacak çalışma takvimine göre Ağustos ayının sonuna kadar sırasıyla ilçe, il ve Bakanlık onay veya ret işlemleri yapılır. Bursluluğa geçişler için yapılan başvuru sonuçları, elektronik ortamda en geç Eylül ayının ilk haftası içerisinde ilgili birimlere duyurulur.

(4) Sağlık sorunu, korunmaya muhtaç duruma düşme, anne ve babanın ayrılması veya bunlardan birisinin ölümü sonucu aile bütünlüğünün bozulması gibi nedenlerle geçişler için başvurularda süre kaydı aranmaz. Özre dayalı geçişlerde, özrüne dair belgeyle birlikte velisi tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne başvurulur.


2013 PYBS Yönetmeliği

Bu yönetmeliği okuyarak konuyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz...

PARASIZ YATILILIK, BURS VE SOSYAL YARDIMLAR YÖNETMELİĞİ

Bakanlar Kurulu Kararı : 26/5/2008-2008/13763 

Resmî Gazete : 10.7.2008/26932 

Tebliğler Dergisi: AĞUSTOS.2008/2611 

Ek ve Değişiklikler: 1)12.03.2012-2012/2958 B.K.K. - 05.04.2012/28255 RG 

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Kontenjanlarının Tespiti ve Dağılımı 
Kontenjanların tespiti
MADDE 9 – (1) Bakanlığın ilgili birimleri, ortaöğretim yerleştirme puanı veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları dışındaki sınavla veya sınavsız parasız yatılılığa alınacaklarla ilgili olarak pansiyonlu okulların adlarını, niteliklerini, kontenjanlarını; sınavla alınacak burslu öğrencilerle ilgili olarak da burs kontenjanlarını tespit eder. Tespit edilen kontenjanlar, Bakanlıkça belirlenecek tarihte (Değişik:12.03.2012-2012/2958 B.K.K) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce elektronik ortamda duyurulur.
Kontenjanların dağılımı
MADDE 10 – (1) Her yıl tespit edilen parasız yatılılık veya bursluluk kontenjanlarının;(Değişik:12.03.2012-2012/2958 B.K.K) 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamına giren öğrencilere yüzde 10'u, ailesinin oturduğu yerleşim biriminde ilköğretim okulu bulunmayan öğrencilere yüzde 5'i, çalışan, emekli olan veya vefat eden öğretmen çocuklarına yüzde 15'i ve diğer öğrencilere ise yüzde 70'i ayrılır.
(2) Bu kontenjanlardan birinin veya birden fazlasının dolmaması hâlinde açık kontenjanlar, diğer öğrencilere ayrılan yüzde 70'lik kontenjana ilave edilir.
(3) Kontenjanlardan yararlanacak öğrencilerin, birinci fıkrada sayılan kontenjan kapsamında olduklarını sınavlara başvuru sırasında belgelendirmeleri şarttır.
Pansiyon kontenjanı
MADDE 11 – (1) Ortaöğretim kurumlarının pansiyonlarında kontenjanın yüzde 80'i parasız yatılı, yüzde 20'si paralı yatılı öğrencilere ayrılır.

BEŞİNCİ BÖLÜM
Parasız Yatılılık ve Bursluluk
Sınavları ile Yerleştirmeler

Parasız yatılılık ve bursluluk sınavı
MADDE 12 – (1) Ortaöğretim kurumlarında parasız yatılı olarak okutulacak veya ilköğretimin 6 ncı , 7 nci ve 8 inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarında burs verilecek öğrencilerin seçme ve sıralama sınavı, merkezi sistem sınav esaslarına göre (Değişik:12.03.2012-2012/2958 B.K.K)Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce yapılır.
Mahalli sınav
MADDE 13 – (1) Merkezi sistemle yapılan yerleştirme sonucunda açık kalan kontenjanlara mahalli sınavla öğrenci yerleştirilir. Mahalli sınavla ilgili her türlü iş ve işlemler, okulların eğitim-öğretime başladığı tarihten itibaren en geç Ekim ayının sonuna kadar tamamlanacak şekilde hazırlanacak bir takvim çerçevesinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonunca yürütülür.
(2) Yeni hizmete açılanlar dahil tüm pansiyonlarda, boş kontenjanın sınıflara göre dağılımı; başvuruda bulunan öğrenci sayısı, pansiyonun açık kontenjanı ve sınıflar dikkate alınarak belirlenir.
(3) Yerleştirme işlemlerinde; öğrencilerin öğrenim gördükleri okul ile yerleştirilecekleri pansiyonun bağlı bulunduğu okulun amaçları, program özellikleri ve öğrenci alım esaslarında göz önünde bulundurulan şartların uygun olmasına dikkat edilir.
(4) Mahalli sınav sonucunda; aldıkları puanlar ve pansiyon kontenjanları dikkate alınarak pansiyonun bağlı bulunduğu okulun öğrencileri yerleştirildikten sonra diğer okullarda öğrenim gören öğrenciler de yerleştirilir.
(5) Pansiyonlarda açık kontenjanın kalması durumunda; aynı usullerle Aralık ayının son iş gününe kadar yerleştirme işlemlerine devam edilir.
Mahalli sınavla ilgili esaslar
MADDE 14 – (1) Mahalli sınavlar aşağıdaki esaslara göre yürütülür:
a) Sınavdan önce pansiyonların boş kapasitesi belirlenerek okul panolarında ve elektronik ortamda ilan edilir.
b) Mahalli sınava, 5 inci maddede belirtilen şartları taşıyanların başvurusu, pansiyonlu okul müdürlüklerince kabul edilir.
c) Sınav tarihi ve sınavın yapılacağı pansiyonlu okullar, sınav tarihinden bir hafta önce belirlenerek ilan edilir.
ç) Sınav komisyonu; il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonunca sınıf seviyelerine göre uygun görülen branş öğretmenlerinden oluşur.
d) Sınav soruları, öğrencinin öğrenim gördüğü alt sınıflara ait haftalık ders çizelgesinde yer alan ortak derslerin konularından hazırlanır.
e) Sınav sorularının hazırlanması, sınavın şekli ve değerlendirilmesinde ortak sınavlara ilişkin usul ve esaslara uyulur.
f) Sınav bina ve salonlarında engelli öğrenciler için her türlü önlem alınır.
g) Yerleştirme sırasında puan eşitliği olması hâlinde bir önceki yıldan başlamak üzere yıl sonu başarı puanı yüksek olan öğrenciye öncelik tanınır.
ğ) Sınav evrakı iki yıl süre ile saklanır.
Parasız yatılılık ve bursluluk sınav sonuçlarının açıklanması
MADDE 15 – (1) Parasız yatılılık ve bursluluk sınavını kazanan öğrencilerin sınav sonuçları, elektronik ortamda yıllık sınav takviminde belirtilen süre içerisinde (Değişik:12.03.2012-2012/2958 B.K.K) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce açıklanır. İlgili daireler, milli eğitim müdürlükleri ve kurumlarca sınav sonuç raporları alınır.
Parasız yatılılık ve bursluluk tercihleri
MADDE 16 – (1) Parasız yatılı veya burslu okumaya hak kazanan öğrencilerin sınav sonuç belgeleri, sınav sonuçlarının elektronik ortamda açıklanmasından itibaren belirlenen adresten ilgili okul müdürlüğünce elektronik ortamdan alınarak onaylanır ve kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin velilerine süresi içerisinde teslim edilir.
(2) Öğrenciler, parasız yatılılık ve bursluluk sınavı başvuru kılavuzunda belirtilen ve tercihleri doğrultusunda sınavını kazandıkları pansiyonlu okulu değiştiremezler.
(3) Tercihleri doğrultusunda burslu olarak öğrenim hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıkları veya öğrenim gördükleri okullarda bu haklarından yararlanırlar.
Kurumlarda parasız yatılılığa sınavsız yerleştirme
MADDE 17 – (1) Aşağıdaki şartlardan birini taşıyanlardan;
a) 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 65 inci maddesinin (d) bendine tabi kişilerin çocukları,
b) 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine tabi kişilerin çocukları,
c) 2453 sayılı Yurtdışında Görevli Personele Nakti Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine tabi kişilerin çocukları,
ç) 2566 sayılı Bazı Kamu Görevlilerine Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine tabi kişilerin çocukları,
d) 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesine tabi kişilerin çocukları,
e) Doğal afet ve savaş gibi olağanüstü durumlar nedeniyle korunmaya muhtaç duruma düşen ailelerin çocukları,
f) Kurumlarda öğretmen olup da görevli bulundukları yerde çocuklarının devam edeceği düzeyde okul bulunmayanların çocukları,
g) Başbakanlığın izniyle ülkemizde okutulmak üzere getirilen yabancı uyruklu öğrenciler,
Bakanlıkça belirlenecek kontenjan kadarı sınavsız olarak parasız yatılılığa yerleştirilir.
(2) Öğretmen çocuklarının belirlenmesinde, öğretmenin görevli bulunduğu yerleşim birimi göz önünde bulundurulur. İllerin gelişmişlik düzeyi dikkate alınarak en küçük birimden başlamak üzere köy, kasaba, ilçe ve il merkezinde görev yapan öğretmen çocuklarına öncelik verilir.
(3) Öğretim yılı içinde çocuğunu okutacak düzeyde okul bulunmayan yerleşim birimlerine nakilleri yapılan öğretmenlerin çocukları da kontenjan bulunması durumunda öğrenimlerine uygun okullara parasız yatılı olarak yerleştirilirler.
(4) Ayrıca;
a) Okul bulunmayan yerleşim birimlerinde bulunan zorunlu öğrenim çağındaki çocuklar, sınavsız olarak yatılı ilköğretim bölge okullarına alınır ve ilköğrenimlerini bu okullarda tamamlar. Bu okullardan mezun olan parasız yatılı öğrencilerden, başarı derecesine göre Bakanlıkça tespit edilecek kontenjan kadarı,
b) Zihinsel engelliler dışındaki özel eğitim gerektiren öğrencilerden öğrenim gördükleri ilköğretim ve özel eğitim ilköğretim okullarından mezun olanlar, başarı derecesine göre engellerine uygun,
c) (Mülga:12.03.2012-2012/2958 B.K.K)
ortaöğretim kurumlarında parasız yatılılığa sınavsız olarak yerleştirilirler.
Ortaöğretim kurumlarında parasız yatılılığa yerleştirme
MADDE 18 – (1) Ortaöğretim yerleştirme puanı veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrenciler, istemeleri ve parasız yatılılık şartlarını taşımaları kaydıyla parasız yatılılık ve bursluluk sınavına girip girmediklerine bakılmaksızın kontenjan durumu ve okula giriş puanları esas alınarak okul müdürlüklerince yapılacak sıralamaya göre kayıtlı bulundukları okula ait pansiyonlara parasız yatılı olarak yerleştirilir. Boş kontenjan kalması hâlinde, ortaöğretim yerleştirme puanı veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan diğer okullarda öğrenim gören öğrenciler, aynı esaslar çerçevesinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonunca parasız yatılı olarak yerleştirilir.
(2) Parasız yatılılık ve bursluluk sınavı sonucu veya sınavsız olarak parasız yatılılığa yerleştirilen öğrenci kayıtlarının bittiği tarihten sonra, açık kalan kontenjanlara mahalli sınav esaslarına göre il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonunca parasız yatılı olarak öğrenci yerleştirilir.
(3) Bünyesinde sınavsız ve ortaöğretim yerleştirme puanı veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan birden fazla okul türü bulunan okullarda;
a) Ortaöğretim yerleştirme puanı veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan okullardaki öğrenciler,
b) Parasız yatılılık ve bursluluk sınavına girmeyen veya girdiği hâlde bu sınavda başarı gösteremeyen öğrenciler,
için , pansiyonlu okulların açık kalan kontenjanları içerisinde; (a) bendindeki öğrenciler birinci fıkrada belirtilen esaslara göre okul müdürlüklerince, (b) bendindeki öğrenciler ise mahalli sınav esaslarına göre il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonunca yerleştirilir.
ALTINCI BÖLÜM
Parasız Yatılılık veya Bursluluğa Kayıt-Kabul

Kayıt-kabulde istenecek belgeler
MADDE 19 – (1) Parasız yatılılığa veya bursluluğa hak kazanan öğrencilerin kayıt-kabullerinde;
a) Parasız yatılılık ve bursluluk sınavını kazandığına dair sınav sonuç belgesi,
b) Yatılı okumasına engel olacak bir hastalığı bulunmadığına dair tek hekim tarafından düzenlenecek sağlık raporu,
c) Öğrenci ailesinin maddi durumunu gösteren beyanname ( EK-1 ),
ç) Sınavın yapıldığı ders yılında tasdikname ile uzaklaştırma veya daha ağır bir ceza almadığını ve sınıfını geçtiğini gösteren belge,
istenir .
(2) İlköğretim okullarının 6 ncı , 7 nci ve 8 inci sınıflarına devam eden ve bursluluğa hak kazananlardan (b) ve (ç); 2828 sayılı Kanun ile 5395 sayılı Kanun kapsamına giren ve bu kontenjandan sınavı kazanan öğrencilerden (c); ortaöğretim yerleştirme puanı veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kaydolacaklardan (a) bendindeki belgeler istenmez.
(3) Ayrıca, aşağıdaki kontenjanlardan yararlanan ve yerleştirilen öğrencilerden;
a) Durumları 2828 sayılı Kanun ile 5395 sayılı Kanun hükümlerine uyanlar için, mahkeme ilamı veya hâlen korunmakta oldukları kuruluşların bağlı olduğu il sosyal hizmetler veya yetiştirme yurdu müdürlüklerinden alınmış koruma altında bulunduklarını gösteren belge,
b) Ailesinin oturduğu yerleşim biriminde ilköğretim okulu bulunmayanlar için, ilköğretim okulu bulunmadığına dair il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinden alınmış belge,
c) Öğretmen çocukları için, anne veya babasının öğretmen olduğuna dair belge,
istenir .
Sınavsız parasız yatılılığa alınacaklardan istenecek belgeler
MADDE 20 – (1) Sınavsız parasız yatılılığa alınacaklarda;
a) İlköğretim ve özel eğitim ilköğretim okullarından mezun olanlardan parasız yatılı olarak mezun olduğuna dair belge,
b) Başbakanlığın izniyle ülkemizde okutulmak üzere getirilen yabancı uyruklu öğrenciler için izin belgesi,
istenir .
(2) Ortaöğretim kurumlarına alınacak öğrencilerden 19 uncu maddenin birinci fıkrasının (b) ve (ç) bentlerinde istenilen belgeler ile birlikte durumlarına göre;
a) 5434 sayılı Kanunun 65 inci maddesinin (d) bendine tabi kişilerin çocuklarından; anne veya babasının harp malulü olduğunu gösteren belge,
b) 2330, 2453, 2566 ve 3713 sayılı kanunların hükümlerine tabi kişilerin çocuklarından; sözü edilen kanunlardan yararlandıklarını gösteren resmî makamlardan alınacak belge,
c) Doğal afet ve savaş gibi olağanüstü hâller sebebiyle korunmaya muhtaç olanlardan; mülki idare amirliklerinden alınacak belge,
ç) Görev yaptıkları yerleşim birimlerinde çocuklarının devam edeceği düzeyde okul bulunmayan öğretmen çocuklarından; görevli olduğu il veya ilçe milli eğitim müdürlüğünden alınacak görev yaptıkları yerde çocuğunu okutacak düzeyde okul bulunmadığını gösteren belge,
istenir .
YEDİNCİ BÖLÜM
Parasız Yatılılıktan Bursluluğa, Bursluluktan
Parasız Yatılılığa Geçiş ve Nakil

Parasız yatılılıktan bursluluğa, bursluluktan parasız yatılılığa geçişler
MADDE 21 – (1) Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir. Parasız yatılılıktan bursluluğa, bursluluktan parasız yatılılığa geçişler için başvurular, velisi tarafından öğrencinin parasız yatılı veya burslu olarak öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne, ders yılının bitiminden Temmuz ayının sonuna kadar yapılır.
(2) Bursluluktan parasız yatılılığa geçiş isteği, okul müdürlüğünce başvuru süresi sonundan itibaren üç gün içerisinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna gönderilir. Komisyonca; öğrencinin durumu beş gün içerisinde incelenerek uygun bulunanların parasız yatılılık kaydı yapılmak üzere pansiyonlu okul müdürlüğüne ve bursluluğu sona erdirilmek üzere de burslu öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne bildirilir. Ancak, öğrencinin başka bir ilde parasız yatılı olarak öğrenim görmek istemesi hâlinde, tüm belgeler en geç üç gün içerisinde ilgili valiliğe gönderilir. İlgili valilik, parasız yatılılık kaydı yapılan öğrenciyi bursluluğu sona erdirilmek üzere Ağustos ayı sonuna kadar burslu olduğu okulun valiliğine bildirir. Valilikler, parasız yatılılığa geçirilen öğrencilerin listesini, Eylül ayının ilk haftası içerisinde Bakanlığın ilgili birimlerine gönderir.
(3) Parasız yatılılıktan bursluluğa geçişler için elektronik ortamda alınacak başvurular, okul müdürlüklerince Ağustos ayının ilk haftası içerisinde değerlendirilir ve onay veya ret işleminden sonra Bakanlığın ilgili birimince açıklanacak çalışma takvimine göre Ağustos ayının sonuna kadar sırasıyla ilçe, il ve Bakanlık onay veya ret işlemleri yapılır. Bursluluğa geçişler için yapılan başvuru sonuçları, elektronik ortamda en geç Eylül ayının ilk haftası içerisinde ilgili birimlere duyurulur.
(4) Sağlık sorunu, korunmaya muhtaç duruma düşme, anne ve babanın ayrılması veya bunlardan birisinin ölümü sonucu aile bütünlüğünün bozulması gibi nedenlerle geçişler için başvurularda süre kaydı aranmaz. Özre dayalı geçişlerde, özrüne dair belgeyle birlikte velisi tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne başvurulur.
Parasız yatılı veya burslu öğrencilerin nakilleri
MADDE 22 – (1) Parasız yatılı öğrencilerin nakilleri, kontenjan durumuna ve aşağıdaki esaslara göre il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonunca değerlendirilerek;
a) Öğrencinin sağlığında meydana gelen olumsuzlukların tek hekim tarafından düzenlenecek sağlık raporu ile belgelendirilmesi,
b) Tasdikname ile uzaklaştırma cezası alınması,
c) Velinin, öğrenci okula kayıt olduktan sonra gerçekleşen görev veya iş yeri değişikliği,
ç) Velinin, öğrencinin naklini istediği okulun bulunduğu yerleşim birimi veya yakın yerleşim birimlerinde ikamet etmesi,
d) Korunmaya muhtaç duruma düşme, anne ve babanın ayrılması veya bunlardan birinin ölümü sonucu aile bütünlüğünün bozulması,
e) Farklı türdeki okullar arasında nakil veya geçiş yapılması,
f) Ortaöğretim yerleştirme puanı veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan okullar arası nakil yapılması,
durumunda il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılır.
(2) Öğrencinin nakil sebebini belgelendirmesi zorunludur. Parasız yatılı öğrencilerin farklı türdeki okullar arası nakillerinde ayrıca ilgili mevzuat hükümlerine uyulur. Yukarıda sıralanan nakil şartlarında başvurunun fazla olması hâlinde bir önceki yıldan başlamak üzere yıl sonu başarı puanı yüksek olana öncelik tanınarak yerleştirme yapılır. Ancak, (b) bendine göre yapılacak nakiller öğrencinin öğrenim gördüğü program, alan veya dalın nakledilmek istendiği okulda bulunmaması hâlinde Bakanlıkça yapılır.
(3) Burslu öğrencilerin bursluluk nakilleri ise elektronik ortamda nakil olunan okul müdürlüğünce yapılır.
Nakil başvuru süreleri
MADDE 23 – (1) Parasız yatılı öğrencilerin özürleri nedeniyle nakil başvuruları, gerekli belgelerle birlikte öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne, ders yılının bitiminden Ağustos ayının sonuna kadar yapılır. Parasız yatılı öğrencilerin nakilleri ders yılı içinde yapılmaz. Ancak, 22 nci maddenin birinci fıkrasının (a), (b), (d), (e) ve (f) bentlerine göre yapılacak nakiller ders yılı içerisinde de yapılır.
(2) Burslu öğrencilerin nakil işlemlerinde süre kaydı aranmaz.
(3) Okul müdürlükleri; nakil için başvuran parasız yatılı öğrenci listelerini, görüşleriyle birlikte üç gün içerisinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna gönderir. Nakil başvuruları komisyonca beş gün içerisinde değerlendirilir ve il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin onayı alınarak ilgili okul müdürlüklerine gönderilir. Burslu öğrencilerin nakilleri ise elektronik ortamda naklen gelerek öğrenimine devam ettiği okul müdürlüğünce üç gün içerisinde yapılır.
SEKİZİNCİ BÖLÜM
Parasız Yatılılık veya Bursluluğun Sona Ermesi

Parasız yatılılık veya bursluluğun sona ermesi
MADDE 24 – (1) İlköğretim okullarında burslu ve ortaöğretim okullarında parasız yatılı veya burslu okuyan öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu, ortaöğrenimlerini tamamlayıncaya kadar devam eder.
(2) Aşağıdaki hâllerde;
a) İlköğretim okullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, ortaöğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan,
b) Ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,
c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,
ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,
d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,
e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,
f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,
g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,
öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.
(3) Parasız yatılılığı sona eren öğrencilerin durumları, bir hafta içerisinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna bildirilir.
(4) Bursluluğu sona eren öğrencilerin durumları ise üç gün içerisinde elektronik ortamda okul müdürlüklerince kaydedilir.
Parasız yatılılık veya bursluluğa yeniden hak kazanma
MADDE 25 – (1) Parasız yatılı veya burslu okuma hakkını kaybeden öğrencilerden, tekrar parasız yatılı veya burslu okumak isteyenler, bu Yönetmelikte belirtilen parasız yatılılık veya bursluluk için başvuru ve yararlanma şartlarını taşımaları kaydıyla parasız yatılılık ve bursluluk sınavına katılabilirler. Sınavı kazanmaları hâlinde bundan sonraki öğrenimlerine parasız yatılı veya burslu olarak devam ederler.
DOKUZUNCU BÖLÜM
Sosyal Yardımlar, Parasız Yatılılık
ve Burslulukla İlgili Diğer İşlemler

Parasız yatılı öğrencilere yapılacak sosyal yardımlar
MADDE 26 – (1) Parasız yatılı öğrencilere aşağıda belirtilen sosyal yardımlar yapılır.
a) Aşağıda cinsleri, adetleri ve kullanma süreleri belirtilen eşyalar verilir.
Cinsi
Adet/Çift /Takım
Kullanma Süresi
Açıklama
Palto/Manto
1
3 yıl
  Üç yılda bir verilir.
Takım elbise/kıyafet
1
1 ''
     Her yıl verilir.
Gömlek
3
1 ''
"     "      " 
Takım iç çamaşırı
3
1 ''
"     "      "
Çorap
4
1 ''
"     "      "
Ayakkabı
1
1 ''
"     "      "
Spor ayakkabı
1
1 ''
"     "      "
Kravat/Boyun fuları
2
1 ''
"     "      "
El/yüz havlusu
2
1 ''
"     "      "
Banyo havlusu
1
1 ''
"     "      "
Eşofman
1
2 ''
      İki yılda bir verilir.
Pijama/Gecelik
1
2 ''
"     "      "
Terlik
1
1 ''
Her yıl verilir.
b) Öğrencilere, öğretim programlarının gerektirdiği kitaplar okul yönetimlerince ücretsiz olarak sağlanır.
c) İlköğretim öğrencilerine (100), ortaöğretim öğrencilerine (125) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda, yabancı uyruklu öğrencilere ise bu miktarın ikibuçuk katı harçlık olarak öğrenimi süresince yaz tatiline rastlayan aylar da dâhil olmak üzere her ay ödenir.
ç) Öğrencilere, diğer eğitim ve öğretim araçlarının karşılanması amacıyla her öğretim yılı başında bir defaya mahsus (c) bendinde belirtilen bir aylık harçlık tutarında ayrıca ödeme yapılır.
(2) Her yıl bir öğrenci için ayni olarak verilecek giyecek yardımlarının azami birim fiyatları, Milli Eğitim ve Maliye Bakanlıklarınca tespit edilir.
Burs ücretinin tespiti ve ödemeler
MADDE 27 – (1) Kurumlardaki öğrencilere verilecek burs miktarı, her yıl Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu tespit edilir.
(2) Bu öğrencilerin bursları, bursluluk sınavını kazanarak kuruma kayıt yaptırdıkları tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren okullarınca ödenir. Ödemeler üçer aylık dönemler hâlinde yapılır ve ödemelere tatil aylarında da devam edilir.
Bursun devamı, kesilmesi ve itirazlar
MADDE 28 – (1) Son sınıf öğrencilerinden okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir. Ancak, ilköğretim okulunu bitiren öğrencilerin bursları, ortaöğretim kurumlarına devam etmeleri hâlinde kesilmez. İlköğretim okullarından burslu olarak mezun olan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırırken, ilköğretimde burslu olduklarını beyan ederler ve kurum müdürlüklerince öğrencilerin burs nakli elektronik ortamda gerçekleştirilir. Bu öğrencilerin bursları, yeni kayıt oldukları ortaöğretim kurum müdürlüklerince, mezun oldukları tarihi takip eden aybaşından itibaren ödenir.
(2) Bakanlığa bağlı kurumlardan ayrılan, parasız yatılılığa geçen, özel okullar ile ilköğretimi bitirip diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim kurumlarına kayıt olan öğrencilerin bursları, ayrıldıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren kesilir.
(3) Bursluluğu sona erenlerin durumları, ayrıldıkları okul müdürlüklerince üç gün içerisinde elektronik ortamda kaydedilir.
(4) Burs kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilgili itirazların, kayıt süresi içerisinde yapılması şarttır. Yapılan itirazlar sırasıyla okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri ve Bakanlık ilgili birimince bu süre içerisinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır.
(5) Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.
Diğer burslardan yararlanma
MADDE 29 – (1) Parasız yatılı veya burslu okuma imkânlarından faydalanan öğrenciler, başka resmî kurum ve kuruluşlarca verilen bursu seçtikleri takdirde bu Yönetmelikte öngörülen parasız yatılı veya burslu okuma haklarından faydalanamazlar. Resmî kurum ve kuruluşlarca verilen bursu tercih eden öğrencilerin parasız yatılılık veya burslulukları öğrenim gördükleri okul müdürlüklerince sona erdirilir.
Parasız yatılı öğrencilerin tatil aylarında barındırılmaları
MADDE 30 – (1) Tatil aylarında parasız yatılı öğrencilerden kalacak yeri olmayanların pansiyonlarda barındırılmalarına ve sosyal yardımlardan faydalandırılmalarına devam edilir. Pansiyonda kalacak öğrenci sayısı kırktan az olduğu takdirde, okul müdürlüklerince ders kesiminden en az bir ay önce bu öğrencilerin listeleri, il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna gönderilir. Komisyon, belirlediği pansiyonlarda bu öğrencilerin barınmalarını ve sosyal yardımlardan faydalanmalarını sağlar.
(2) Bir ilde yeterli sayıda başvuru olmaması hâlinde, başvuruda bulunan öğrencilerin kalacağı pansiyonlar Bakanlıkça tespit edilir.
(3) Bu öğrencilerin yaz tatillerindeki faaliyetleri, il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonunca hazırlanacak programlara göre yürütülür.
Tedavi işlemleri
MADDE 31 – (1) Parasız yatılı ve burslu öğrencilerin muayene ve tedavi giderleri Bakanlıkça karşılanır. Bu öğrencilerin tedavileri devam ettiği sürece, durumlarını en geç bir hafta içinde kurum yönetimine bildirmeleri şartıyla parasız yatılılık veya burslulukları devam eder.
Maddi durum araştırması
MADDE 32 – (1) Parasız yatılılık ve bursluluk sınavına başvuru veya kayıt ve kabul süresinde, ihtiyaç duyulduğunda ailenin maddi durumunu gösteren beyanname ve eklerindeki bilgiler, öğrenim gördükleri okul müdürlüğünce ilgili yerlerden araştırılır. Bu araştırma sonucuna göre velinin, ailenin maddi durumunu gösteren Beyannamede ( EK-1 ) belirttiği fert başına düşen yıllık gelir miktarı, içinde bulunulan mali yılda belirtilen limitten fazla ise yanlış beyanda bulunan öğrenci velisi hakkında yasal işlem yapılmak üzere durum ilgili makamlara bildirilir. Bu işlem sonucunda velinin yanlış beyanda bulunduğunun tespiti durumunda, öğrencinin başvurusu ile parasız yatılılık veya bursluluk hakkı iptal edilir.
Yükümlülük
MADDE 33 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerine göre parasız yatılı veya burslu okumak suretiyle okulu bitirenlerle herhangi bir nedenle okuldan ayrılan öğrenciler hiçbir şekilde mecburi hizmet, tazminat veya geri ödeme ile yükümlü tutulamazlar.


21 Mayıs 2013 Salı

2013 PYBS Sınav Konuları ve Uygulaması


Sınav Konuları
PYBS’ye 8. sınıftan başvuru yapan öğrencilere, ‘’SBS Başvuru Kılavuzu’’nun 10.maddesinde belirtilen alanlardan test uygulanacaktır. Bunun dışında 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıflar için müfredat programlarına uygun olarak, Türkçe/ Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım, Matematik, Fen ve Teknoloji/ Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler/ Sosyal Bilimler alanlarından test uygulanacaktır. 

Sınav Uygulaması
5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıfların sınavı 09 Haziran 2013 Pazar, 8. sınıfların sınavı 08 Haziran 2013 Cumartesi günü tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezi sistem olarak aynı anda başlayıp, tek oturum olarak yapılacaktır. Bütün sınıfların sınavı 100 soru 120 dakika olarak uygulanacaktır.

2013 PYBS Sınav Sonuçları Yayını


5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıfların PYBS sonuçları 16 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığının sitesiyle aynı zamanda sitemizden ilan edilecektir.

8, 9, 10 ve 11. sınıfların parasız yatılılık için pansiyonlu okul tercihleri 22 Temmuz-02 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılacaktır.Yerleştirme sonuçları ise 22 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığının sitesiyle aynı zamanda sitemizden ilan edilecektir. 

Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi halinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni ve/veya “Yerleştirme Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp, onaylayıp ve mühürleyerek öğrenci velisi ya da öğrenciye imza karşılığı verecektir.

2013 PYBS Sınava Giriş Belgesi

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıflar için 27 Mayıs 2013 tarihinde e-Okul sisteminden okul müdürlükleri tarafından kesinlikle renkli olarak alınacak, mühürlenip imzalandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir. Öğrencilere “Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi” ayrıca posta yoluyla gönderilmeyecektir. Bu yüzden bu tarihte gecikmeden belgeyi edinmeye çalışın.

20 Mayıs 2013 Pazartesi

2013 PYBS ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın takviminde yer alan bilgiye göre:
Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) (8.sınıf) 8 Haziran 2013 tarihinde yapılacak.
5,6,7,9,10 ve 11.sınıflar için Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) ise 09 Haziran 2013 tarihinde yapılacak.
Sınava gelirken kimlik belgesi, sınava giriş belgesi, en az 2 kalem, silgi ve su almayı unutmayın...

PYBS Maddi Durum Araştırması

Parasız yatılılık ve bursluluk sınavına başvuru veya kayıt ve kabul süresinde, ihtiyaç duyulduğunda ailenin maddi durumunu gösteren beyanname ve eklerindeki bilgiler, öğrenim gördükleri okul müdürlüğünce ilgili yerlerden araştırılır. Bu araştırma sonucuna göre velinin, ailenin maddi durumunu gösteren Beyannamede ( EK-1 ) belirttiği fert başına düşen yıllık gelir miktarı, içinde bulunulan mali yılda belirtilen limitten fazla ise yanlış beyanda bulunan öğrenci velisi hakkında yasal işlem yapılmak üzere durum ilgili makamlara bildirilir. Bu işlem sonucunda velinin yanlış beyanda bulunduğunun tespiti durumunda, öğrencinin başvurusu ile parasız yatılılık veya bursluluk hakkı iptal edilir.

Yönetmelik hükümlerine göre parasız yatılı veya burslu okumak suretiyle okulu bitirenlerle herhangi bir nedenle okuldan ayrılan öğrenciler hiçbir şekilde mecburi hizmet, tazminat veya geri ödeme ile yükümlü tutulamazlar.

PYBS Parasız Yatılılık veya Bursluluğun Sona Ermesi ve yeniden hak kazanma


(1) İlköğretim okullarında burslu ve ortaöğretim okullarında parasız yatılı veya burslu okuyan öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu, ortaöğrenimlerini tamamlayıncaya kadar devam eder.
(2) Aşağıdaki hâllerde;
a) İlköğretim okullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, ortaöğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan,
b) Ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,
c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,
ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,
d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,
e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,
f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,
g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,
öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.
(3) Parasız yatılılığı sona eren öğrencilerin durumları, bir hafta içerisinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna bildirilir.
(4) Bursluluğu sona eren öğrencilerin durumları ise üç gün içerisinde elektronik ortamda okul müdürlüklerince kaydedilir.

yeniden hak kazanma
Parasız yatılı veya burslu okuma hakkını kaybeden öğrencilerden, tekrar parasız yatılı veya burslu okumak isteyenler, bu Yönetmelikte belirtilen parasız yatılılık veya bursluluk için başvuru ve yararlanma şartlarını taşımaları kaydıyla parasız yatılılık ve bursluluk sınavına katılabilirler. Sınavı kazanmaları hâlinde bundan sonraki öğrenimlerine parasız yatılı veya burslu olarak devam ederler.